Rzepak w naszym kraju z roku na rok zyskuje na popularności głównie na czynniki, które sprawiają, że opłacalność uprawy znacząco wzrasta. Wbrew pozorom rzepak nie jest zaliczany do gatunku roślin kwiaciastych czy zbożowych. Jest to po prostu kapustniak. W tym artykule dowiesz się, czym charakteryzuje się owa roślina, jakie są jej właściwości oraz kiedy należy ją zebrać?

Rzepak – charakterystyka

Najbardziej popularnym produktem, który powstaje z rzepaku jest bez wątpienia używany przez wielu z nas olej. Jednak nie oznacza to, iż nie ma innych równie świetnych produktów, gdyż składnik ten bierze czynny udział przy produkcji uwielbianego miodu. Jest on bardzo smaczny i wpływa pozytywnie na nasze zdrowie. Rzepak ma też ciekawe zastosowanie w motoryzacji przy produkcji paliwa do silników wysokoprężnych, jakimi są biodiesele.

Doświadczeni rolnicy, chcąc uprawiać rzepak poszukują szczegółowych informacji na jego temat. Często, dlatego też pada pytanie, od kiedy kwitnie rzepak oraz jakie są jego właściwości?

Rzepak – właściwości

Ta przepiękna roślina o barwie żółto-zielonej nie raz porywa całe zboża przykuwając wzrok nie jednej osoby w trakcie kwitnienia. Na wstępie jednak skupmy się na właściwościach, jakimi odznacza się taka roślina dzięki temu dowiemy się, dlaczego jest ona tak polecana w wielu miejscach?

Wśród wszystkich właściwości na wyróżnienie zasługuje wysoka zawartość kwasów tłuszczowych, która sprawia, iż z nasion rzepaku jesteśmy w stanie pozyskać olej rzepakowy. Kwasy tłuszczowe w 90% to składniki przyjazne dla naszego organizmu poza kwasem erukowym, który odznacza się toksycznymi właściwościami. Specjaliści więc pracują nad tym, aby jego ilość w porównaniu do innych tłuszczy była mniejsza.

Pozostając jeszcze przy kwasach tłuszczowych warto wspomnieć o zawartości bardzo dobrze wpływającego na nasze zdrowie kwasu oleinowego, który zaliczany jest do grupy omega-9. Olej rzepakowy może być stosowany jako zamiennik oliwy z oliwek, ponieważ bowiem ilość kwasu oleinowego w przypadku jednego, jak i drugiego produktu jest taka sama. Oprócz tego w rzepaku znajdują się spore ilości kwasu linowego z grupy omega-6, który pomaga w walce z np. stanem zapalnym. Oprócz właściwości tłuszczowych w rzepaku znajduje się prawdziwe bogactwo ważnej witaminy E, fitosteroli, polifenoli i karoteny. Taki skład sprawia, iż olej rzepakowy powszechnie uznawany jest za środek leczniczy przy licznych problemach ze zdrowiem, z którymi możemy wzmagać się w obecnych czasach.

Do kiedy kwitnie rzepak?

Kiedy kwitnie rzepak? To pytanie zadaje sobie nie jeden rolnik. Uprawa rzepaku do najłatwiejszych nie należy. Jest to bowiem roślina bardzo wymagająca, o którą należy intensywnie dbać. Mimo tego wiadomości rolnicze mówią nam o tym, iż owa roślina zajmuje aż około 95% powierzchni wśród wszystkich oleistych upraw. Świadczy to o dużej popularności wśród rolników. Ma na to wpływ wspomniana już w tym artykule opłacalność. Co więcej, ciekawy może być fakt, iż Polska znajduje się w top 10 pod względem ilości produkowanego rzepaku na świecie. Co roku odbywa się produkcja, która po zakończonych zbiorach daje nam 2 miliony ton tej rośliny. Czyli pod kątem ilości mniej więcej tyle samo co Australia i Wielka Brytania. Rzepak zaczyna kwitnąć na przełomie kwietnia i maja. Jednak termin pojawienia się pierwszych plonów może ulec około dwutygodniowemu przesunięciu. Wpływ mają na to różnego typu czynniki takie jak między innymi warunki pogodowe, temperatura, wilgotność gleby oraz to, w jaki sposób dany rolnik nawozi go. Należy dodać, iż rzepak kwitnie tylko i wyłącznie raz w roku w czasie sezonu, a czas owego procesu również uzależniony jest od wielu zmiennych. Rzepak zbiera się w pierwszym tygodniu lipca. Jednak ciężko co do dnia i godziny jest oszacować moment rozpoczęcia zbiorów. Należy więc regularnie obserwować stan rośliny w trakcie oraz po okresie kwitnienia. Kiedy zaczną one już wchodzić w fazę dojrzałości technicznej, która zazwyczaj rozpoczyna się miesiąc po zakończeniu kwitnienia to jest to odznaka, że można rozpocząć proces zbierania.