Odpowiedni dobór miejsca montażu fotowoltaiki w Koninie ma niebanalny wpływ na to, jak liczne korzyści odniesiemy w związku z eksploatacją instalacji, dlatego nie warto tej kwestii lekceważyć. Należy zwrócić uwagę między innymi na kierunek i kąt nachylenia montażu, a także otoczenie budynku i stan techniczny dachu.

Dlaczego należy dobrze zaplanować montaż fotowoltaiki? Konin

Odpowiednie zaplanowanie fotowoltaiki w Koninie – w tym wykonanie projektu oraz wybór miejsca montażu – ma ogromne znaczenie dla wydajności całej instalacji, a także dla tego, jak bardzo opłacalna będzie nasza inwestycja. Oczywiście, podstawową zasadą jest to, aby panele były jak najlepiej nasłonecznione. Co to oznacza w praktyce?

Kierunek i kąt nachylenia – fotowoltaika, Konin

Pożądanymi warunkami montażu fotowoltaiki w Koninie jest skierowanie paneli w kierunku południowym pod kątem wynoszącym na ogół od 30 do 40 stopni – jest to jednak uzależnione od regionu, w którym mieszkamy. Takie wymagania spełniają najczęściej dachy spadziste, jednak przy dobrze zaplanowanej instalacji nic nie stoi na przeszkodzie, by zamontować ją na dachu płaskim – wymaga to jednak wykonania specjalnego stelażu. Może się natomiast zdarzyć tak, że w naszym przypadku montaż na dachu nie jest możliwy. Dzieje się tak w sytuacji, gdy jest on pokryty płytami warstwowymi, jego stan techniczny uniemożliwia stabilny montaż lub jest on skierowany w kierunku północnym. W takich przypadkach wiele osób decyduje się na montaż fotowoltaiki w Koninie na gruncie.

Montaż na dachu czy na gruncie? Fotowoltaika, Konin

Fotowoltaika w Koninie na gruncie w wielu przypadkach pozwala zwiększyć wydajność instalacji, ponieważ daje możliwość ustawienia paneli pod dowolnym kątem. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie będą się one przegrzewać, a ponadto zyskamy do nich lepszy dostęp na potrzeby konserwacji. W przypadku montażu na dachu oszczędzamy wiele miejsca, a także istnieje mniejsze ryzyko zacienienia, które należy jednak dokładnie rozważyć niezależnie od miejsca instalacji. Może się bowiem zdarzyć tak, że w określonej porze dnia nawet oddalone obiekty będą rzucały cień na panele, zmniejszając ich wydajność.

Konstrukcja dachu a montaż fotowoltaiki – Konin

Planując montaż fotowoltaiki w Koninie, należy wziąć pod uwagę to, czy pokrycie dachu jest odpowiednio wytrzymałe – będzie musiało bowiem znosić większe obciążenie niż dotychczas. Z tego powodu przed rozpoczęciem instalacji należy dokładnie sprawdzić jego stan techniczny. Co więcej, rodzaj materiału stanowiącego pokrycie również ma znaczenie. To od niego zależy to, jakie wsporniki należy wykorzystać do montażu paneli. Podczas montażu fotowoltaiki w Koninie należy ponadto zwracać uwagę na szereg dodatkowych kwestii, takich jak chociażby zachowanie odpowiedniej odległości pomiędzy płaszczyzną dachu a panelem. Mnogość spraw, jakie trzeba rozważyć, aby panele działały wydajnie i przyniosły oczekiwane korzyści, sprawia, że najlepszym rozwiązaniem jest zaufanie specjalistom z zakresu planowania i montażu fotowoltaiki w Koninie.