Wielu właścicieli stron internetowych pragnie zająć wysokie miejsce w wynikach wyszukiwania wyszukiwarki Google. Stanowi to niezwykle ważny aspekt dla rozwoju każdej firmy bądź portalu. Czy hosting strony jest potrzebny oraz czy wpływa na pozycję witryny w wyszukiwarce? Tak i od tego aspektu wiele zależy.

Pamiętajmy, że strona internetowa to tak naprawdę wielowarstwowa aplikacja. Jedną z tych warstw stanowi sprzęt i oprogramowanie serwerowe. To właśnie dzięki niej witryna ma kontakt ze światem zewnętrznym oraz jest dostępna w ciągu kilku milisekund z każdego miejsca na świecie. Co więcej, warto poznać inne szczegóły na temat tego, jak hosting wpływa na pozycjonowanie SEO.

Jak hosting wpływa na pozycjonowanie strony?

W dużym skrócie, SEO hosting jest odpowiedzialny za:

  • dostępność – gwarantuje ciągłość działania strony internetowej;
  • wydajność – dzięki temu strona szybko reaguje na zapytania;
  • reputację – przydzielony Ci adres IP jest wolny od kar;
  • geolokalizację adresów IP – dostawca umożliwi Ci umiejscowienie się w kraju przeznaczenia;
  • skalowalność – hosting spełni wymagania dotyczące dużego ruchu i sporych zbiorów danych.

Wpływ hostingu na pozycjonowanie SEO

Wiesz już, czy hosting jest potrzebny i jak wpłynie na to, że Twoja strona będzie cały czas stabilna. Jednak, czy masz świadomość, że ma on również duży wpływ na SEO? Istnieje wiele rozważań związanych z hostingiem, które mogą Cię zainteresować.

Jednym z nich jest prędkość połączenia internetowego firmy hostingowej, które ma wpływ na szybkość ładowania Twojej strony. Im szybciej to następuje, tym większe szanse na dobrą pozycję w Google. Algorytmy wyszukiwarek zwracają coraz większą uwagę na elementy, które są ważne dla docelowych odbiorców treści. Google chce oferować użytkownikom wyniki warte odwiedzenia, a zarazem niezawodne. Na przykład użytkownicy nie chcą czekać na stronę, która ładuje się zbyt wolno, co prowadzi do wysokiego współczynnika odrzuceń.

Kolejnym niezwykle ważnym elementem, który wpływa na pozycjonowanie strony i zależy od hostingu, jest limit miejsca na serwerze do wykorzystania. Im mniej przestrzeni masz, tym niższą liczbę produktów możesz umieścić w swoim sklepie. Jeśli zakładasz stronę internetową, która będzie jedynie prezentowała Twoją firmę, nie musisz się o to martwić. Jednak im bardziej rozbudowana jest Twoja strona, tym więcej miejsca na serwerze będziesz potrzebować.

Hosting i pozycjonowanie: czy lepiej wybrać darmową, czy płatną opcję?

Darmowy hosting może być dobrym początkiem dla Twojego biznesu: tak zaczęło się wiele popularnych stron internetowych. Jednak twórcy każdej większej witryny ostatecznie wybierali płatną opcję. Jakie są tego przyczyny? Hosting, za który trzeba płacić, często gwarantuje Ci, że żadne dane nie zostaną utracone, ponieważ tworzy częste kopie zapasowe. Dzięki temu awaria czy nawet przypadkowe usunięcie informacji będzie odwracalne.

Dodatkowo płatny hosting wiąże się z bezpieczeństwem danych, zarówno dla Ciebie, jak i Twoich klientów. Firma pobierająca opłaty stosuje więcej technik blokujących możliwość włamania na serwer.

Pamiętaj, że wpływ hostingu na ranking SEO jest bardzo duży. Dlatego warto zainwestować w dobre rozwiązanie, ponieważ daje solidne podstawy do zbudowania odpowiedniej pozycji w wynikach wyszukiwania dla konkretnej strony.

Najważniejsze rzeczy, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze planu hostingowego

Czas reakcji TTFB

Odzwierciedla poziom wydajności, szybkości i sprawności połączenia klienta z serwerem. Testując TTFB, możesz porównać jakość poszczególnych dostawców hostingu. Sam czas odpowiedzi zależy również od architektury aplikacji i wydajności kodu. Im lepszy plan hostingowy, tym lepsze wyniki można osiągnąć.

Wydajność

Łatwo jest utrzymać niskie czasy TTFB dla stron, które nie generują dużego ruchu. Ważne, aby hosting poradził sobie również ze zwiększonym obciążeniem bez znaczących spadków wydajności, czyli wyższego czasu odpowiedzi serwera i TTFB.

Redundancja

Jest to konieczne, ponieważ może się zdarzyć, że z jakiegoś powodu ruch na naszej stronie internetowej przez jakiś czas się zwielokrotni. Dlatego hosting musi wykraczać poza potrzeby, aby witryna była przygotowana na tego typu nieprzewidziane zdarzenia.