Fotowoltaika to nowoczesne rozwiązanie, które pozwala na korzystanie z ekologicznej energii odnawialnej pozyskanej ze słońca. Jej użytkownicy nie tylko oszczędzają na rachunkach, ale również chronią środowisko naturalne. Jeśli jeszcze nie masz zainstalowanych paneli na dachu swojego domu jednorodzinnego, a rozważasz taką opcję, dowiedz się o dofinansowaniu instalacji fotowoltaicznej. Dzięki niej możesz uzyskać zwrot części kosztów, które sięgają ponad kilka tysięcy złotych.

Fotowoltaika – dlaczego się opłaca?

Instalacje fotowoltaiczne cieszą się wieloma pozytywnymi opiniami, jednak ich skuteczność zależy od poprawności założenia całej instalacji oraz od wyboru optymalnej mocy ogniw. Każdy dom jest inny, dlatego też wymaga oceny specjalisty w zakresie efektywności systemu fotowoltaicznego. Statystyki wskazują, że odpowiednio dobrana instalacja pozwala na uzyskanie energii potrzebnej do zaspokojenia nawet 80% poboru prądu dla domu jednorodzinnego. Każdego roku ceny prądu wzrastają, więc taka inwestycja wydaje się dobrym zabezpieczeniem na przyszłość. Warto jednak podkreślić, że wydatek poniesiony na montaż instalacji zwraca się po około 10 latach, chociaż zależy do od wielu czynników indywidualnych. Dofinansowanie instalacji fotowoltaicznej pozwala na obniżenie kosztów montażu paneli, przez co wiele osób decyduje się na ogniwa montowane na dachu lub na specjalnych stelażach np. w ogrodzie.

Dofinansowanie instalacji fotowoltaicznej – na co może liczyć konsument?

• Dotacja do instalacji fotowoltaicznej pozwala na zredukowanie wydatków ponoszonych na montaż ogniw. Obecnie można korzystać z programu “Mój Prąd”, który ma być kontynuowany w 2021 roku. Dotacja pozwala na pokrycie nawet 50% kosztów instalacji, jednak może być to maksymalnie 5 tysięcy złotych. Program dotyczy właścicieli mikroinstalacji, a więc osób szukających takiego rozwiązania dla domów jednorodzinnych. Dofinansowanie do instalacji fotowoltaicznej można otrzymać na zakup i montaż fotowoltaiki.
• “Czyste Powietrze” to kolejny rządowy program oferujący dofinansowanie instalacji fotowoltaicznej. Można z niego korzystać do 2029 roku. Na instalację fotowoltaiczną w ramach programu możliwe jest otrzymanie zwrotu sięgającego maksymalnie 5 tysięcy złotych. Dotacja nie obejmuje jednak nowobudowanych obiektów.
• Istnieją ponadto lokalne dotacje do instalacji fotowoltaicznej – z takiego programu mogą korzystać np. mieszkańcy Warszawy. Maksymalna kwota dofinansowania zakupu i montażu paneli fotowoltaicznych to 15 tysięcy złotych, przy czym może to być maksymalnie 1 500 zł/kWp. Takie lokalne programy będą prowadzone również w 2021 roku.