Wyobraź sobie, że otwierasz sklep odzieżowy w swoim mieście. Zatrudniłeś pracowników, uzupełniłeś zapasy ubrań i innych akcesoriów, które będziesz sprzedawać, zaplanowałeś wygląd swojego biznesu, kupiłeś system do obsługi punktów sprzedaży i nadałeś swojej firmie nazwę.

I właśnie wtedy, gdy myślisz, że jesteś gotowy do rozpoczęcia działalności, zdajesz sobie sprawę, że nie podpisałeś jeszcze umowy najmu na fizyczną przestrzeń, w której będzie Twój sklep. To raczej nie mogłoby się przydarzyć przedsiębiorcy w realnym świecie. Jednak jest to bardziej powszechne niż mogłoby się wydawać, jeśli chodzi o handel cyfrowy.

Podobny scenariusz mają ci, którzy mają stronę internetową bez usługi hostingowej, Aby uniknąć tej sytuacji, w tym artykule dowiesz się, jak ważne jest posiadanie dostawcy usług hostingowych, który spełnia potrzeby Twojej firmy. W tym artykule zrozumiesz, co to jest hosting i dlaczego ta technologia jest niezbędna.

Co to hosting?

Hosting to usługa cyfrowa, której funkcją jest przechowywanie informacji i treści strony internetowej w bezpiecznych i szybkich centrach przetwarzania danych. Serwery te posiadają niezbędną infrastrukturę i technologię do hostingu Twojej strony internetowej i pozwalają na jej odwiedzanie w dowolnym czasie i z dowolnego miejsca na świecie.

Hosting pochodzi od angielskiego słowa „host”, które w języku polskim oznacza „gospodarza”. W przypadku hostingu serwery działają jako przestrzenie, w których mogą być przechowywane dane składające się na stronę internetową i które muszą być dostępne 24/7, aby odwiedzający mieli do nich łatwy, szybki i sprawny dostęp. Niektóre z najważniejszych cech hostingu to:

  • Aby uzyskać dostęp do informacji, konieczne jest połączenie z Internetem.
  • Informacje o stronach internetowych są przechowywane w dużych bazach danych, które centralizują informacje z dużej liczby domen.
  • Serwery hostingowe wymagają szerokiej dostępności miejsca oraz specjalistycznej infrastruktury i są opcją pozwalającą na utrzymanie strony bezpiecznej i aktywnej 24/7. Takie możliwości oferuje np. ten hosting: https://hostinghouse.pl/hosting-seo.
  • Usługi te obejmują zazwyczaj domenę internetową i platformę poczty elektronicznej.
  • Przechowując informacje o swojej stronie na tych serwerach masz większą pewność, że nie stracisz danych niż miałoby to miejsce na prywatnym komputerze.

Usługa hostingu co to jest i do czego ona służy?

Wyobraź sobie, że przyjechałeś do nowego miasta i szukasz wolnego pokoju w hotelu. Wśród wielu dostępnych opcji, prawdopodobnie wybierzesz ten hotel, który pasuje do Twojego budżetu, ma usługi, których potrzebujesz i oczywiście oferuje wystarczająco dużo miejsca na bagaż.

W taki sam sposób jak hotele, usługi hostingowe oferują zakwaterowanie lub nocleg swoim klientom, ale w tym przypadku są one przeznaczone do przechowywania danych.

W przypadku, gdy spodziewasz się wizyty znajomych, gospodarz hotelu powinien wybrać numer telefonu do Twojego pokoju, aby poinformować Cię o ich przybyciu. Twoja domena internetowa działa w podobny sposób: strony internetowe są hostowane na serwerach. Kiedy odwiedzający (leady i stali klienci) wyszukują Twój adres URL lub domenę, łączą się z serwerem, który hostuje Twoją stronę. Następnie w ich przeglądarce pojawia się Twoja witryna (lub konkretna strona Twojej witryny, której szukali).

Jak w naszym przykładzie: jeśli spodziewasz się wielu gości, powinieneś mieć pokój z dużą ilością miejsca. A Twój gospodarz musi mieć też miejsce dla wielu osób. Usługi te pozwalają na scentralizowanie informacji z setek stron internetowych na wyspecjalizowanych komputerach, które mają dużą pojemność pamięci i szybką prędkość połączenia.

Ponadto tak jak pokoje w dobrym hotelu są zawsze nieskazitelnie czyste, tak samo usługodawcy oferujący hosting są odpowiedzialni za to, aby Twoja strona była dostępna i działała bez zarzutu. Niektóre usługi hostingowe oferują różne poziomy wsparcia, bezpieczeństwa, uptime do 99,9% i więcej. Warto też wiedzieć, że istnieją różne rodzaje hostingów, są to: hosting współdzielony, hosting wirtualnego serwera prywatnego (VPS), hosting dedykowany i hosting w chmurze.