Przesłuchania mogą być trudnym i stresującym przeżyciem, zwłaszcza dla osób, które przechodzą je pierwszy raz. Faktem jest to, że cechą wspólną tych wydarzeń jest to, że tylko osoba prowadząca je wie, co chce osiągnąć i jaki jest ich cel. Warto pamiętać, że osoba przesłuchiwana nie rozdaje kart i nie jest na żadnej wygranej pozycji. Trzeba bardzo uważać na słowa i gesty, ponieważ wszystko może zostać źle odebrane i wyjść na niekorzyść przesłuchiwanego. Co więc należy robić, kiedy znajdziemy się na nieszczęsnym miejscu świadka, podejrzanego, poszkodowanego lub oskarżonego? Czy są jakieś rady na to, aby dobrze odbyć przesłuchanie? Kluczowy jest spokój. Nie można pozwolić na to, aby stres nas opanował.

O czym warto pamiętać podczas przesłuchań – adwokat Brzeg Dolny

Osoby przesłuchujące świadków, podejrzanych, oskarżonych i poszkodowanych posiadają niezwykłą i dużą wiedzę psychologiczną, przez co na przesłuchaniach nie powinniśmy zachowywać się w sposób odbiegający od naszych normalnych zachowań. Trzeba pamiętać o byciu sobą, a nie udawać osoby, która chce współpracować aż za bardzo, albo – co gorsza – zachowywać się jak niemowa, od której ciężko jest cokolwiek się dowiedzieć. Takie zachowania nie umkną oku doświadczonych śledczych. Warto brać pod uwagę możliwość tego, że przesłuchujący nas mogą znać więcej informacji dotyczących wydarzeń, o których mamy im opowiedzieć niż sami byśmy mogli przypuszczać, przez co może im być bardzo łatwo zweryfikować to, czy kłamiemy, czy mówimy prawdę.

W trakcie przesłuchań może zdarzyć się, że zostaną zadane podchwytliwe bądź najzwyczajniej skomplikowane pytania. W takich sytuacjach śmiało powinniśmy prosić o ich wyjaśnienie, ponieważ nie jesteśmy zmuszeni do rozumienia wszystkiego. To, że podczas przesłuchań jesteśmy zestresowani nie wynika z tego, że chcemy zataić jakieś informacje, bądź odczuwamy poczucie winy. W społeczeństwie są powielane fałszywe obrazy nieludzkich przesłuchań, przez co psychicznie boimy się, że może nas spotkać coś podobnego, co na przykład widzieliśmy parę dni temu w filmie.

Podczas przesłuchań nikomu nie zależy na tym, aby wprowadzać przyjazną atmosferę. Najważniejsze jest uzyskanie informacji, które obchodzą śledczych, a nie chęć zaprzyjaźnienia się.

Jako świadek na przesłuchaniu – adwokat Brzeg Dolny

Najważniejsze do zapamiętania jest to, że jeżeli zostaliśmy wezwani na przesłuchanie w roli świadka, mamy obowiązek się na nim stawić. W innym wypadku istnieje szansa uzyskania kary pieniężnej o wartości nawet do 3000 zł. Nieważne gdzie i kiedy zostało się wezwanym – jest obowiązek stawienia się i złożenia zeznań. Jeżeli jednak termin nie jest dla nas odpowiedni, mamy prawo się odwołać i prosić o wyznaczenie innego, takiego, aby umożliwił nam pojawienie się na przesłuchaniu. Niestety bywają sytuacje, kiedy prowadzący może nie zgodzić się na zmianę terminu. Jeżeli świadek jest chory bądź jest przed nim inna niedająca się pokonać przeszkoda, można odbyć przesłuchanie w miejscu, w którym aktualnie się on znajduje.

Świadek biorący udział w przesłuchaniu musi odpowiadać na pytania tylko zgodnie z prawdą, inaczej może to skutkować odpowiedzialnością karną.

W razie potrzeby skorzystania z usług adwokata w Brzegu Dolnym, warto zgłosić się do oferujących swoje usługi w tym mieście specjalistów.