Rynek ubranek dla niemowlaków jest bardzo rozwinięty. Wchodząc do sklepu z odzieżą dziecięcą, łatwo zagubić się na długie godziny. Ubranka emanują różnymi barwami, krojami i wzorami. Trzeba jednak pamiętać, że aspekt wizualny to nie wszystko. Aby wybrać odpowiednie ubranka dla niemowląt, kierować trzeba się czymś więcej niż tylko wyglądem. Ważna jest przede wszystkim jakość. 

Jak dobrać ubranka dla niemowląt?

Jednym z najważniejszych aspektów, jeśli chodzi o wybór ubranka dla dziecka, jest rozmiar. Nie może on być za duży ani za mały. Jeśli będzie za mały, niemowlakowi będzie zbyt ciasno, przez co będzie odczuwał dyskomfort podczas przemieszczania się. Jeśli będzie natomiast za duży, utrudni naukę raczkowania, a za długie rękawy uniemożliwią chwytanie. Warto także czytać informacje na metkach. Ważne jest, by ubranko dla niemowlaka było bezpieczne. Dlatego też należy unikać ubranek z zatrzaskami wykonanymi z niklu, który jest pierwiastkiem mogącym wywołać alergię. Ważne są także certyfikaty, dzięki czemu mamy pewność, że to, co kupujemy, jest bezpieczne dla dziecka. Trzeba też sprawdzić guziki pod względem wytrzymałości. Mogą się one łatwo oderwać, co może spowodować, że niemowlak będzie je próbował włożyć do buzi. Jedną z najbezpieczniejszych opcji będzie zakup rzep czy haftek – zatrzasków.

Aby wybrać odpowiednie ubranka dla niemowląt, ważny jest też krój. Materiał nie może uciskać w pasie, w nogach czy pod pachami, ponieważ skóra niemowlaka jest bardzo podatna na podrażnienia. Należy wystrzegać się także różnorodnych guzików i zapięć na plecach, które mogą uciskać ciało dziecka. Warto sprawdzić jak niemowlak reaguje na zapięcia na brzuszku, kołnierzyki i inne zmiany w kroju. Niektórym dzieciom będą pojedyncze elementy przeszkadzać.

Jakość to podstawa

Rodzice muszą zadbać o wiele różnych kwestii, jedną z ważniejszych jest zakup wysokiej jakości ubranek dla dzieci. A dlaczego jakość jest tak ważna? Ponieważ wpływa ona znacząco na komfort niemowlaka i pozwala między innymi na utrzymanie prawidłowej temperatury jego ciała. Czynniki, na które rodzice szczególnie powinni zwrócić uwagę, to rodzaj wykorzystanych włókien do produkcji, splot oraz gramatura materiału, z którego wykonane jest ubranko.

Naturalne włókno powinno wynosić minimum 80% całego składu. Tak wysoka jakość włókien, a także ich odpowiedni splot w dużym stopniu wpływają na miękkość ubranka, a co za tym idzie wygodę dla dziecka. Ważna jest także gramatura materiału, ponieważ może się ona wiązać z trwałością. Gramatura tkaniny powinna być niższa dla ubranek na letnie dni, a z kolei na chłodny czas musi być większa, dzięki czemu jest grubsze, a niemowlakowi będzie zdecydowanie cieplej. By sprawdzić jakość ubranka, można je dotknąć oraz przeczytać dołączoną metkę. Warto także naciągnąć materiał do światła, by zobaczyć, jaki jest splot oraz jakość włókien. Jeśli zauważymy miejsca z mniejszą ich ilością, wtedy można stwierdzić, że będą się one bardziej przecierać.